arrow_upward arrow_upward

Şirket Kurmak & İş Kurmak

şirket kurmak & i̇ş kurmak
Şirket Kurmak & İş Kurmak

Şirket kurmak halk arasında vergi mükellefi olmak anlamında kullanılmamaktadır. Makalemizde ” Şirket Nasıl Kurulur? ” sorusuna kısaca cevap vermeye çalışacağız. Ama konuya hukuksal açıdan yaklaştığımızda iş kurmak isteyen yatırımcılar için vergi mükellefi olmak ve yapacakları işe göre vergi mükellefiyeti türünün doğru seçilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde şirket denildiğinde genelde akla gelen ve yatırımcıların en çok tercih ettiği şirket kuruluş türleri Limited Şirket KurmakAnonim Şirket Kurmak, Şahıs Şirketidir.

2018 Kasım sonu itibariyle 2018 yılı içerisinde ülkemizde kurulan şirket sayısı toplam 79.908 olup bunların 67.794’ü  Limited Şirket Kuruluşu, 11.116’sı  Anonim Şirket Kuruluşu ve 10’u Kolektif Şirket Kuruluşu şeklinde açılmıştır.

Ülkemizde yatırımcıların tercihleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için bu verileri biraz daha ayrıntılı inceleyeceğiz.

Şirket Kurmak Konusunda En Çok Tercih Edilen Sektörler

2018 yılı Kasım sonuna kadar 2018 yılı içerisinde kurulan şirketlerin faaliyet gösterdiği sektörler;

  • İkamet amaçlı olan veya ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı
  • Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri
  • Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki toptan ticaret
  • Seyahat acentesi faaliyetleri
  • Gayrimenkul acenteleri

En Çok Kapanış Yapılan Sektörler

Şirket kurma konusunun iyi tarafı olduğu gibi kötü tarafı da bulunmakta. 2018 yılı kasım sonu itibariyle en çok kapanış yapılan sektörler.

  • İkamet amaçlı olan veya ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı
  • Elektrik enerjisi üretimi
  • Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri
  • Mühendislik faaliyetleri ve ilgili teknik danışmanlık
  • Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki toptan ticaret
şirket nasıl kurulur?
Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket Nasıl Kurulur?

Geçtiğimiz yıllarda değişen Türk Ticaret Kanunu ile şirket kurmak için artık 1 ortak yeterli olmuştur. Limited şirket için en az 10.000 TL, Anonim Şirketler için en az 50.000 sermaye şartı aranmaktadır. Şahıs şirketi için sermaye zorunluluğu bulunmuyor.

Şirket kurmak için öncelikle yapacağınız işe kadar verecek bu iş için 1 yıllık maliyet ve ciro planlaması yapacaksınız. Bu verileri hazırladıktan sonra bizimle ya da size şirket kuruluşu konusunda hizmet verecek bir mali müşavir ile iletişime geçip hangi kuruluş türünün sizin için uygun olacağınına karar vereceksiniz

Bundan sonraki süreç yasal sürecin tamamlanması yani gerekli evrakların ve formların hazırlanması gerekli birimlere tesliminden oluşuyor. Ortalama şirket kuruluşu sonra yapılan değişiklikler ile ortalama 2 gün sürmektedir.

a

Elevate what you can expect from your business and create your site with Ideahub today.

aa

Contact us
Lorem ipsum dolor sit ideahub@elated.com +399/ 625 36 3695
Potsdamer Platz 9797