arrow_upward arrow_upward

Şahıs Şirketi Kuruluşu ve Maliyeti

şahıs şirketi

şahıs şirketi

Şahıs Şirketi Kuruluşu

Neden Şahıs Firması Kurmalıyım?

Öncelikle faaliyette olacağınız iş türüne veya ortaklı olup olmayacağınıza göre, iş kapasiteniz vs… gibi bir çok soruya vereceğiniz cevap ile seçiminizi yapmalısınız. Eğer küçük bir sermaye ile orta sınıf bir esnaf olarak faaliyette bulunacaksanız şahıs firmasından şaşmayınız. Daha kurumsal, fazla ortak sayınız olacaksa, bir den fazla iş kolu ile iştigal edecekseniz eğer tabiki şahıs firmasıyla bu işleri yürütmeniz daha zor olur. Bu konuda önemli olan kendi kapasitenizi bilerek hangi şirket türünün size uygun olduğunu seçebilmenizdir.

Şahıs şirketi ya da diğer adıyla şahıs işletmesi gerçek kişi kuruluşudur. Bu kuruluş türünde girişimci işletmeyi kendi nam ve ismiyle yürütür ve bütün borçları için sınırsız sorumludur. Şahıs işletmesi kuruluşu sermaye şirketlerine göre daha az maliyetli olmakla beraber süre olarak da daha hızlı kurulabilmektedir.  Vergi yapısı olarak gelir vergisi mükellefleridir ve kazançları gelir vergisi dilimleri üzerinden vergilendirilir.

Konu hakkında sıkça sorulan sorular hakkında bilgi almak için : Şahıs Şirketi Merak Edilenler

Şahıs Şirketi Kurmak

Şahıs şirketi kurmak ortalama 2 gün sürmektedir ve sermaye şirketlerinin aksine şirketi kuruluşu işlemleri sadece vergi dairesinden yapılmaktadır. Yapılacak işe göre meslek odası zorunluluğu bulunabilmektedir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Şahıs şirketi kuruluşu için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Şahıs Şirketi Kuruluşu İçin Gerekli Belgeler;

 • Kira Kontratı – Tapu Fotokopisi
 • İmza Beyannamesi
 • Nüfus Cüzdan Sureti
 • İkametgah
 • Varsa Araç Alış Senedi ( Noter ) ve Ruhsat
 • Mali Müşavir Vekaleti

Belgeler hazırlandıktan sonra vergi dairesi için işe giriş bildirgesi düzenlenir ve yukarıdaki belgeler eklenerek vergi dairesine başvuru yapılır.

Vergi levhasını işyerine yoklama memurlarının gelmesi ve yoklama tutmasından sonra hazır olmaktadır. Mali Müşavir aracılığı ile kuruluş yapmanız durumunda mali müşavir sözleşmesi ile kuruluş başvurusu yaptığınız gün vergi levhanızı alabilirsiniz.

Kuruluş işlemi tamamlandıktan sonra vergi dairesinden vergi dairesi şifrenizi ve e tebligat işlemlerinizi yapmayı unutmayın.

Şahıs Şirketi Kuruluş Maliyeti

Şahıs işletmesi için kuruluş maliyeti aşağıdaki kalemlerden oluşmaktadır.

 • İmza Beyannamesi Noterden – 68,00 TL
 • Mali Müşavir Vekaleti – 95,00 TL
 • Mali Müşavir Kuruluş Ücreti – 250,00 TL ( İstanbul )
 • Vergi Dairesi Kira Kontratı Damga Vergisi – 30,00 TL ( Ortalama)
 • Yazar Kasa Kullanmanız Gerekecek –  750,00 TL
 • Meslek Odası Kayıt –  600,00 TL
 • İşletme Defteri Noter Onayı  – 60,00 TL

Şirketinizin kurulmasından sonra aylık muhasebe ve vergi işlemleriniz için bir mali müşavirle çalışmanız gerekmektedir. Aylık muhasebe ücretleri  İstanbul için aşağıdaki gibidir.

şahıs şirketi muhasebe ücreti

şahıs şirketi muhasebe ücreti

İşletmenizi açtıktan sonra yapacağınız işe göre bazı izinler almanız gerekmektedir. Bu izinler belediyeden, meslek odalarından ya da bakanlık izinleri olabilir. Bu ücretler hakkında bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kuruluş Sonrası Maliyetler

Kuruluş işlemi tamamlandıktan sonra aylık ya da 3 aylık olarak yapacağınız ödemeler aşağıdaki gibi olacaktır.

 1. Her ay KDV
 2. Her ay çalışanınız var ise sigorta primi
 3. Her ay BAĞ – KUR priminiz
 4. Üç ay da bir ya da aylık  Stopaj
 5. Üç ay da bir Geçici Vergi
 6. Yılda bir Yıllık Gelir Vergisi
 7. Yılda bir yasal defter tasdik ücretleri
 8. Yılda bir ya da iki meslek odası üye aidatları.
 9. Aylık Mali Müşavir Ücretleri

Şahıs şirketi nasıl kurulur ve şahıs şirketi konularında sorularınız için ve fiyat teklifi talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Diğer Bilgiler

Şahıs firmasının kuruluş süresi, vergi dairesine başvuruda bulunduğunuz andan itibaren 1 ila 3 gün arasıdır. Bu süre bazı olumsuz durumlarda uzayabilir.
Yazar Kasa Kullanımı; eğer perakende satışınız var ise vergi dairesi açılış tarihinizden başlayarak 15. gün içerisinde maliyeden yazar kasa izin yazısı almanız gerekmektedir. Bu yazı ile beraber bir yazar kasa alıp servis işlemlerini bitirip maliyeden yazar kasa levhanızı almanız gerekmektedir
Fatura bastırmak; kuruluş tarihinizden itibaren satışlarınız belgelemek amacıyla bir anlaşmalı matbaadan veya noterden fatura tasdik ettirilmesi gerekmektedir.
Sigortalılık ; Vergi mükellefi olmanız ile beraber aynı zaman da 4B sigortalı da oldunuz demektir (Eski adıyla Bağkur) Minimum aylık 350,00.-TL tutarında prim ödemeye başlayabilirsiniz. Eğer emekli iseniz Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) ödeyeceksiniz demektir. SGDP asgari ücretin %12 sine denk gelmektedir. Başka bir detay asgari ücret arttıkça ödemeniz gereken prim tutarları da artacaktır.
Diğer Kuruluşlara Kayıt: Şahıs Şirketinizi kurmanız ile birlikte esnaf odası veya ticaret odasına kayıt olmanız gerekmektedir. Uygulama da hemen yapılmasa da dahi özellikle kredi aşamasında bankalar sizden “faaliyet belgesi” isteyeceğinden vergi dairesi açılış işleminizden sonra ilgili esnaf odasına veya ticaret odasına kayıt olmanız gerekmektedir.

Gelir Vergisi Dilimleri

12.600 TL’ye kadar 15%
30.000 TL’nin 12.600 TL’si için 1.890 TL, fazlası 20%
69.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.370 TL, (ücret gelirlerinde 110.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.370 TL), fazlası 27%
69.000 TL’den fazlasının 69.000 TL’si için 15.900 TL, (ücret gelirlerinde 110.000 TL’den fazlasının 110.000 TL’si için 26.970 TL), fazlası 35%

 

Diğer şirket türleri ve kuruluş maaliyetleri için tıklayınız.

a

Elevate what you can expect from your business and create your site with Ideahub today.

aa

Contact us
Lorem ipsum dolor sit ideahub@elated.com +399/ 625 36 3695
Potsdamer Platz 9797