Şirket Kuruluşu ve Gerekli İzinler
Şirket Kuruluşu ve Gerekli İzinler

Yetkili Müesseseler ( Döviz Bürosu) Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar‘da yapılan değişiklikle, döviz büroları için A ve B grubu yetki ayrımı ile yeni sermaye şartları getirildi.

Resmi Gazete’de  yer alan tebliğe göre; döviz, kıymetli maden, taş ve eşyalara ilişkin işlemler yapabilen yetkili müesseselerin kurulması ve faaliyete geçmesi için Hazine Müsteşarlığından izin alınacak; yetkili müesseseler, belirtilen faaliyetler haricinde faaliyetlerde bulunamayacaklar.

Ayrıca, ticaret unvanlarında, iş yeri açma ruhsatlarında, ilan ve reklamlarında, iş yerlerinde veya internet sitelerinde bu faaliyetler haricinde işlem yaptıkları izlenimini yaratacak hiçbir kelime, deyim ve işaret kullanamayacaklar, vadeli işlem ve kredi kartı ile işlemler yapamayacaklar, yapacakları işlemleri herhangi bir şekilde taksitlendiremeyecekler.

Yetkili müessese kurmak için kuruluş izni alan kurucular, faaliyet izni alana kadar faaliyette bulunamayacaklar.

Yetkili Müesseseler ( Döviz Bürosu ) Unvan Zorunluluğu

Son düzenlemeyle beraber döviz bürosu olarak kurulacak şirketler anonim şirket olmak zorunda ve unvanlarında A Grubu için ”Yetkili Müessese”, B Grubu için ”Sınırlı Yetkili Müessese‘ ibareleri yer almak zorundadır.  

 

Konu hakkında sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz.